ПРАВОВА ДЕРЖАВА - ГРА ПО ПРАВИЛАХ ЧИ З ПРАВИЛАМИ?

«Збіг законного і справедливого є бажаним,розумним станом речей, а не повсюдною реальністю правової держави» - Сократ Для такого збігу потрібно неухильно дотримуватися законів. Непорушність законів, підпорядкування всіх, у тому числі правителів, законам є основою нормального функціонування держави, її благополуччя. Ідея правової держави сформована уже достатньо давно, проте трактування цього поняття змінюється. Забезпечення прав людини і громадянина, розподіл влади є основоположними ознаками правової держави.
Така держава характеризується пануванням права, верховенством закону, звідси і «гра по правилах» та « «гра» з правилами». Для Платона концепція ідеальної держави – це держава справедлива, заснована на законах та правлінні кращих. Загибель тій державі, де закон не має сили і перебуває під чиєюсь владою – де «граються з правилами». На таких ідеях і сформувалася основна теорія правової держави, сенс якої полягає у необхідності зв’язати владу правом, встановити законні межі її могутності, захистити громадян і дати правовий характер усім сферам діяльності держави. Проте вдало було зазначено Сократом про те, що не ефективним буде державне правління засноване лише на законах, адже може мати деспотичний характер: якщо закони не відповідають вимогам моральності, гуманізму, демократизму та справедливості і спрямовані лише на захист державної влади. У правовій державі закони мають вищу юридичну силу в системі правових актів, що діють в державі. Це основа законності країни - «гри по правилах».
В Україні правова держава повинна будуватися на системі гарантій від неконституційних спроб реалізації влади, де усі учасники гри грають по правилах, а не навпаки – грають з правилами, маніпулюючи положенням основного закону України. Найважливішими проявами цього має стати введення гри по правилах, з досягненням прав і свобод людини, незалежність суду як гаранта прав і свобод, верховенства конституції по відношенню до всіх інших нормативно-правових актів. Те, що ми можемо спостерігати зараз це гру (систему), в якій гравці вступають у діяльність з чітко визначеними правилами, очікуючи певного результу, (Ерік Зіммерман) та гру з правилами, використовуючи їх з вигодою для влади. Конституція виступає центром правової системи, де на її базі формується механізм законності.
Важко уявити правову державу без демократії, оскільки саморегулювання може здійснюватись тільки «у грі по правилах». В такому напрямку на сьогодні і повинен розвиватися процес формування в Україні правової держави. В Україні важливим є забезпечення верховенства права у всіх сферах суспільних відношень, рівності громадян і держави, контролю народу за діяльністю державних структур. Процес утвердження принципів правової держави в Україні є нелегким (в тім як і в інших країнах світу), часто буває супротив, оскільки це вимагає зміни стереотипів, відмову від адміністративно-командних методів управління. Відмова в свій час від правових принципів обернулися для українського народу важкими політичними, соціальними і моральними втратами.
Тож правова держава як держава з чітко визначеною системою дій, повинна сприяти «грі її учасників по правилах», а не «грі з правилами», що зрештою призводить до зловживань та маніпуляції ними. Моя гра, мої правила! Все вірно: тут правила одні на усіх і ціль також одна, головне не підлаштовувати правила під себе, щоб залишатися завжди переможцем!

Коментарі